DCSIMG
 

İNTERNET E-FATURA


E-Fatura uygulamasıyla birlikte 780 ton kağıt tasarrufu ile çevreye katkıda bulunuyoruz.


Türkiye'nin iletişim ve eğlence şirketi olarak sunduğumuz ürün ve hizmetlerle müşterilerimizin hayatına değer katarken, topluma ve çevreye karşı olan sorumluluğumuzu da yerine getiriyoruz.

Her yıl fatura ve zarf üretimi için ülkemizin en önemli zenginliği olan yüz binlerce ağacın yok olması karşısında çevrenin korunmasına katkıda bulunmayı hedefleyerek, e-fatura dönemini bu yaklaşımla başlatıyoruz. E-Fatura dönemine geçiş ile birlikte , 1 yılda 780 ton kağıt tasarrufu sağlarken, 13 bin ağacı da kesilmekten kurtaracağız.

E-Fatura uygulamasıyla, müşterilerimizin son dönem dahil olmak üzere önceki beş aya ait faturaları, efatura.ttnet.com.tr adresinde kendilerine özel hazırlanmış posta kutularına gönderilecek. Öte yandan müşterilerimiz dilerlerse, faturalarının kişisel e-posta adreslerine yönlendirilmesini, ya da SMS ile bilgilendirilmeyi tercih edebilecekler.

Birkaç Kolay Adımda INTERNET E-FATURA:


E-Fatura'ya geçiş de çok kolay birkaç adımdan oluşuyor. efatura.ttnet.com.tr linkine tıkladıktan sonra abonelik bilgilerini giren müşterilerimiz, son dönem faturalarının yanısıra geçmiş 5 aylık faturalarına da erişebilecekler. Ardından, posta kutularını ilk ziyaret ettiklerinde "Fatura Ayarları" bölümüne girerek kendilerine özel uyarı sistemini de aktif hale getirebilecek; bu ayarlar sayesinde faturalarının e-fatura posta kutularına ulaştığını e-posta ve/veya SMS ile öğrenebilecekler.

Basılı fatura almak isteyen müşterilerimiz ise 444 1 444'i arayarak ya da efatura.ttnet.com.tr linkindeki fatura ayarları bölümünden seçimlerini yaparak basılı fatura almaya devam edebilecekler.

Fatura tutarınızı www.turktelekom.com.tr adresinden hemen öğrenip, ödeyebilirsiniz.

Internet e-fatura'nızı masraf/gider olarak muhasebeleştirmek için:


E-Fatura üzerindeki güvenli elektronik imzayı doğrulamanız gerekmektedir.

Öncelikle e-fatura'nın Adobe Reader 8.1.2 (EXE, 22.4MB) ile açılması gerekmektedir. Programın daha düşük versiyonlarında imza doğrulaması yapılması mümkün değildir. Söz konusu versiyon, Adobe Acrobat Reader linkinden ücretsiz olarak indirilebilir.

Adobe Reader 8.1.2 programında açılan e-faturada yer alan elektronik imzanın doğrulanması ile ilgili yapılması gereken ikinci işlem, sertifika ayarlarının yapılandırılmasıdır. Sertifika tanıtımı ile ilgili ayarlar bir kereye mahsus olmak üzere yapıldıktan sonra gönderilen tüm e-faturalarda yer alan imza doğrulanmış olarak gelecektir. Sertifika ayarları ve imza doğrulaması ile ilgili açıklamalar için lütfen tıklayınız.

Türkiye genelinde e-fatura, sadece Elektronik Fatura Kayıt Sisteminden (EFKS) yararlanan ve elektronik fatura gönderme konusunda izin alan mükellefler tarafından gönderilebilir. EFKS kapsamında olmayan mükelleflerin göndereceği herhangi bir dosyanın, ilgili mevzuat kapsamında fatura olarak kabul edilmesi mümkün değildir. (EFKS kapsamında olan ve e-fatura gönderimine izin verilen mükellefler Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından http://www.efatura.gov.tr/ adresinde yayımlanmaktadır.)

EFKS kapsamında oluşturulan ve gönderilen e-fatura'nın, faturada bulunan bilgilerin değiştirilmesini önlemek ve faturanın geldiği kaynağı doğrulamak amacıyla güvenli elektronik imza ile imzalanmış olması zorunluluğu bulunmaktadır. Bu nedenle, tarafınıza iletilen e-faturaların üzerinde yer alan elektronik imzanın doğrulanması güvenliğiniz açısından önem arz etmektedir.